Blog

Ismered azt a látogató számlálót, amit weboldalakba építenek, hogy tudd, hogy hányan néztek már be előtted? Az egyik kedvenc „teaszünet” weboldalunk számlálója 13.800.000 fölött jár. Azaz közelít a tizennégy milliárd látogatóhoz.
Az Oxford Dictionaries minden évben kihirdeti az Év Szavát. A győztes szó vagy szókapcsolat általában az adott naptári év legjelentősebb eseményéhez vagy a legjellemzőbb trendhez kapcsolódik.
Az időjárás szóban a ’járás’ arra utal, hogy egymást váltva jön-megy a jó idő és a rossz idő. Az utóbbi hetekben ebből a változatosságból semmit sem tapasztalhattunk. De ez nem hír… Ha figyelmen kívül hagyjuk, amit az ablakon kinézve látunk, és egy falinaptárra nézünk, már egy őszies kép jelzi, hogy a naptári nyárnak vége.
A „rekkenő” szó elcsépeltté vált idén nyáron. De talán már nem is keresünk olyan szót, ami megfelelő jelzője lenne a végtelen hőségnek. Ami minket illet, idén nyáron is igyekeztünk asszisztálni ahhoz, hogy amikor sikerül árnyékba húzódni, akkor kellemesen és hasznosan teljen az idő. Mivel még mindig tart a nyár, összegyűjtöttük egy csokorba azokat a nyári blogbejegyzéseinket, amiknek a következő napokban is hasznát vehetjük.
Egy négynapos hosszú hétvége nem telhet el valami jó olvasnivaló nélkül. Először könyvet írtam az olvasnivaló helyett, de valószínűleg meglepő statisztikákkal találkoznék, ha belevetném magam a kutatásba, hogy milyen a megoszlás a papíralapú és a digitális olvasott tartalom között.
Egy hete megjelent blogbejegyzésünkben elindítottunk egy kétrészes minisorozatot “Hol? Mi? 2024. augusztus” címmel. A sorozat második része sem hagy kétséget afelől, hogy a naptári nyár hátralévő 20 napja is a programok széles skáláját kínálja azoknak, akik kikapcsolódást, feltöltődést, élményeket vagy színvonalas programokat keresnek.

Mi mindent tanultam a japánoktól?

Az első szakdolgozatomat jó pár évvel ezelőtt Japánról, a nemzetköziesedés – azaz kokusaika [国際化] (magyar fonetikával: kokuszajka) – folyamatáról írtam. Ennek keretében az ország és az ott lakók számos erényét és egyben a nyitási szándékokat hátráltató, az igazi nyitottságot akadályozó tényezőket is igyekeztem feltárni. Ebből szeretnék néhány gondolatot átadni.

Bővebben

To use or not to use the/an article

A névelő viszonyszó. Nem lehet önálló mondatrész, nem toldalékolható, és többnyire hangsúlytalan. Megelőzi a főnevet vagy a főnévi szerkezetet vagy a főnévi névmást. Alapvetően a határozottság és a határozatlanság, az egyediség és az általánosság, az ismertség és a nem ismertség közötti kontrasztot fejezi ki.

Bővebben

WHAT ABOUT NOUNS?

A főnév olyan alapszófajú szó, amely élőlényt vagy élettelen tárgyat vagy gondolati, elvont dolgot, illetve ezek fogalmát jelöli. Fontos építőeleme a mondatnak. A valóban létező vagy ilyennek gondolt élőlények és tárgyak nevei a konkrét, míg a fogalmak, gondolati jelenségek, cselekvések, tulajdonságok, állapotok megnevezései az elvont kategóriájába tartoznak.

Bővebben
Scroll to Top