Blog

Nagyon messze járnánk az igazságtól, ha azt állítanánk, hogy az üzletek dekorációi Halloween közeledtét sugallják. Bár itt-ott egy-egy rém-maszk még feltűnik a polcokon, a bevásárlóközpontokban már feldíszített karácsonyfákat kerülgethetünk, a töksárga-fekete színkavalkád már lecsengett.
Fegyelem és kemény munka – kétségtelenül kellenek, ha komolyan veszed a nyelvtanulást. De a játékos megközelítésnek is fontos szerepe van. Arról van szó - mentális és fiziológiai szempontból -, hogy ha úgy tekintünk a nyelvtanulásra, mint egyfajta „mentális izmok” használatára és fejlesztésére, akkor rá kell jönnünk, hogy csakúgy, mint a test izmai esetében, a mentális erőkifejtés esetében is szüneteket kell tartani bizonyos időközönként.
Múlt héten ajánlottunk egy angol nyelvtanulást és nyelvgyakorlást segítő podcast sorozatot 409 epizóddal. Ezen a héten már a 410. epizód is elérhető. 16400 percnyi hanganyag, amely segítségével új ismeretekre tehetünk szert vagy megerősíthetjük eddigi tudásunkat olyan területeken, mint az idiómák, beszédkészség, kiejtés, gyakori szókapcsolatok, szleng, társalgás indítás, gyakori hibák és magabiztosság fejlesztés.
Ha ismered azt az izgatottságot, amikor – rátalálva egy számodra érdekes/hasznos podcast-ra, oldalra vagy youtube csatornára – meglátod, hogy többszáz epizód vár rád, akkor olvass tovább.
Ha megnyitsz egy böngészőt és beírod a mai dátumot, négy féle eredményt kapsz: - amelyik megmondja, hogy szeptember 29. az idei év 273. napja, - amelyik a mai horoszkópoddal igyekszik lekötni a figyelmedet, - amelyik felsorolja, hogy mi történt szeptember 29-én az emberiség történelme során, - és van egy nem könnyen felbukkanó találat – mi ezt szeretnénk ma a figyelmedbe ajánlani.
Néha nem könnyű rászánni magunkat a nyelvtanulásra. Sokunknak ismerős az a frusztráció, amikor eltervezzük, majd átütemezzük, majd újra átütemezzük, hogy mikor is látunk munkához. Egy filmben hangzott el az a bölcs mondat, hogy ha valamit “egy szép napon” szeretnénk majd megtenni, azt a dolgot nagy valószínűséggel egész életünkön át halogatni fogjuk. Úgyhogy érdemesebb egy naptárral leülnünk a tervezéshez.

Mi mindent tanultam a japánoktól?

Az első szakdolgozatomat jó pár évvel ezelőtt Japánról, a nemzetköziesedés – azaz kokusaika [国際化] (magyar fonetikával: kokuszajka) – folyamatáról írtam. Ennek keretében az ország és az ott lakók számos erényét és egyben a nyitási szándékokat hátráltató, az igazi nyitottságot akadályozó tényezőket is igyekeztem feltárni. Ebből szeretnék néhány gondolatot átadni.

Bővebben

To use or not to use the/an article

A névelő viszonyszó. Nem lehet önálló mondatrész, nem toldalékolható, és többnyire hangsúlytalan. Megelőzi a főnevet vagy a főnévi szerkezetet vagy a főnévi névmást. Alapvetően a határozottság és a határozatlanság, az egyediség és az általánosság, az ismertség és a nem ismertség közötti kontrasztot fejezi ki.

Bővebben

WHAT ABOUT NOUNS?

A főnév olyan alapszófajú szó, amely élőlényt vagy élettelen tárgyat vagy gondolati, elvont dolgot, illetve ezek fogalmát jelöli. Fontos építőeleme a mondatnak. A valóban létező vagy ilyennek gondolt élőlények és tárgyak nevei a konkrét, míg a fogalmak, gondolati jelenségek, cselekvések, tulajdonságok, állapotok megnevezései az elvont kategóriájába tartoznak.

Bővebben
Scroll to Top