Pár hete egy üzleti nyelvi képzésen részt vevő tanítványom – akit az egyszerűség kedvéért most Katinak nevezek – arra kért az óra végén, hogy legközelebb foglalkozzunk azzal, hogyan tudna megtartani egy online „meeting”-et angolul, mert a munkahelyén arra kérték, a következő Zoom-megbeszélést ő vezesse le. Az amerikai főnöke is hivatalos az alkalomra, és szeretne nagyon jó benyomást tenni rá.
Meglepődtem kicsit, hogy Kati úgy érezte, ezzel külön kell foglalkoznunk, mert nagyon ügyesen kommunikál, bármit el tud mondani angolul a munkájával kapcsolatban. Nem gondoltam, hogy egy üzleti találkozó problémát jelenthet neki, de természetesen a következő órát már azzal kezdtük, hogyan vezényeljünk le egy online találkozót. Hiába vett részt Kati sok üzleti megbeszélésen, egy dolog résztvevőként ott lenni, és más dolog önállóan vezetni azt.
Az egyéni nyelvi képzés előnye
A cégnél folyó egyéni nyelvóra nagy előnye, hogy „kívánságműsor” van. Először egyeztetünk a céggel, a HR-rel arról, milyen elvárásaik vannak és mit szeretnének, hogy tanítsunk a dolgozóknak. Vannak, akik auditra szeretnék felkészíteni a kollégáikat, illetve hogy be tudják mutatni a munkafolyamataikat, máshol angol nyelvű telekonferenciákra vagy tárgyalásokra kell „felturbóznunk” őket. Ezek után felmérjük a tanulók igényeit, miben szeretnének fejlődni, mire van személy szerint szükségük.
Sokan szeretnek prezentációs készségeket tanulni, másoknak viszont soha nem kell prezentálniuk, és teljesen szükségtelennek érzik, hogy ezt gyakoroljuk. Csoportos nyelvi képzés során is tudunk és szoktunk is alkalmazkodni a különböző kívánságokhoz. Ebben az esetben mindenképpen kompromisszumokat kell kötni az igények és a témák kapcsán, egyéni óránál viszont teljes mértékben a cég és a diák kérését vesszük figyelembe.
Kati nyelvi felkészítése és az eredmény
Visszatérve Katira: először kitaláltuk, mi legyen a prezentáció nyitó mondata és az üdvözlés, aztán hogyan mutassa be a résztvevőket, ismertesse a szabályokat, végül mi legyen a befejezés. Végiggondoltuk, milyen váratlan kérdések, problémák jöhetnek elő, és hogyan reagáljon ezekre. Kész mondatokat tanultunk meg, amit csak a témájához kellett igazítani, majd a Quizlet-ben el is készítettem neki egy tananyagot, hogy könnyebben meg tudja tanulni. Kerestem neki videót, amiben megnézhet egy hasonló nyelvi szituációt, majd néhány órán át ezeket gyakoroltuk együtt. Szerencsére mi is a Zoom-ot használtuk nyelvtanulásra, így ebben szintén rutinos volt, illetve én is tudtam, mire készítsem fel.
Happy end van? Természetesen igen! Néhány nappal később Kati büszkén hívott, hogy magabiztosan és bátran tudta megtartani a prezentációt, a kollégái gratuláltak neki, a főnöke pedig megdicsérte! Pár hét múlva újabb hasonló feladata lesz, de most már nem izgul, mert tudja, hogy képes lesz rá. Nekem nem volt kétséges, hogy sikerrel fog járni, de Kati önbizalmának nagy szüksége volt arra, hogy óráról órára az őt izgató témát tudtuk gyakorolni az egyébként mindkettőnk által kedvelt üzleti angol tankönyvből haladás helyett. És bár az érdem természetesen Katié, aki alaposan és szorgalmasan felkészült a találkozóra, azért a diák sikere egy kicsit a tanár sikere is, hiszen az ilyen történetek töltenek fel minket, ezek motiválnak, hogy van értelme tenni a dolgunkat, és jó dolog nyelvtanárnak lenni.
Czirle Klára
Kapcsolódó cikkek
• Mi a baj a céges nyelvoktatással?
• A céges nyelvtanfolyamok elveszett tábora