A céges nyelvtanfolyamok elveszett tábora

Az elmúlt hetekben arról beszéltünk, hogyan lehet hatékony a cégeknél történő, kihelyezett nyelvtanfolyam. Megnéztünk különböző szcenáriókat. Ma a céges nyelvtanfolyamban résztvevő legnépesebb táborral foglalkozunk: ők az irodai környezetben dolgozó munkatársak, a pénzügyesek, a beszerzők, a HR-esek.

A céges angol és a lyukas vödör

A fenti kategóriába tartozó alkalmazottak között vannak fiatalabbak és idősebbek, nekem vannak 25 és 58 éves tanítványaim is. A nyelvtanulást illetően ők a legelveszettebbek, mert a vezetőik úgy gondolják, ha beíratják őket angolra, akkor ettől a pluszjuttatástól a kollégák majd nagyon motiváltakká válnak, és nem fognak másik céghez elvándorolni. Tény, hogy vannak olyan munkavállalók, akiket ez igazán boldoggá tesz. Azonban nézzük meg, mi történik HR-oldalról: ha célok nélkül küldjük a kollégákat angolórákra, az olyan, mintha egy lyukas aljú vödörbe „csorgatnánk” a pénzt! A cég az angoloktatásból nem „vesz ki” sok hasznot, még akkor sem, ha ezt megtehetné…

Mi, szolgáltatóként, a Fast English-nél számos céggel dolgozunk együtt, tulajdonosi szemlélettel, és ezt adjuk a partnereinknek át. Mit is jelent ez pontosan? Nem öntünk pénzt egy lyukas vödörbe.

 

Office Fast: befoltoztuk a vödröt

Az Üzleti angol képzésünkön belül az „Office Fast”-megoldást erre a problémára dolgoztuk ki. Az Office Fast olyan, akár egy legókészlet: a program különféle építőkockákból épül fel, úgymint a megbeszélések nyelvezete, prezentálás, telefonálás, e-mailezés stb. Minden irodai dolgozónak felmérjük a konkrét munkahelyi igényeit, és a HR-rel egyeztetve aszerint állítjuk össze a tananyagot, hogy az kiszolgálja ezeket a tényleges szükségleteket.

Mi történt itt?

Egy pici nézőpontbéli változás, ami abban segíti a cégeket, hogy a motivációs célokon túl személyre szabott nyelvi célok teljesüljenek. Vagyis, csak az tanuljon prezentációt, akinek erre feltétlenül szüksége van. Egy win-win helyzetet teremtettünk tehát azáltal, hogy megkerestük a nyelvi képzés igazi célját!

Az elmúlt három hétben arról írtam nektek, hogy a céges nyelvoktatás akkor működhet jól, ha három feltétel teljesül:

  • a képzésnek konkrét, motiváló célja van,
  • a folyamat tervezett,
  • a munkavállaló szignifikáns változást tapasztal.

Végignéztünk három forgatókönyvet és három megoldást. Egy személyes megjegyzést engedjetek meg nekem a végén.

Nálunk a Fast English-nél nem abban mérjük az angoltudást, hogy a hallgatóink 12 igeidőt képesek használni barokkos körmondatokban, hanem abban, ami igazán fontos: amikor visszamennek az angolóra után dolgozni, akkor

  • az irodában felveszik a telefont és angolul beszélnek,
  • értelmesen meg tudnak írni egy e-mailt, vagy
  • a gyártócsarnokban angolul elmondják a külföldi látogatónak, mit tud a legújabb CNC-gép.

Ezekkel a modellekkel a hallgatóink, a munkavállalók, készségszintű nyelvtudásra tesznek szert, és ez az a csoda, amit mi mindennap megélünk! 


Korábbi cikkeink a témában:

• Mi történt Tibivel, az angol nyelvtudású mérnökkel?

• Mi a baj a céges nyelvoktatással?

 

Legutóbbi bejegyzések

Scroll to Top