A Fast English számára fontos, hogy kollégái rendszeresen képezzék magukat, legyenek nyitottak az üzleti életben zajló változások és az új irányzatok megismerése iránt. Ezért is vettünk részt a NYESZE AKADÉMIA szervezésében a Mindfulness tréningen, amit dr. Szondy Máté klinikai szakpszichológus, egyetemi adjunktus tartott.
Mi is az a mindfulness?
A szó maga leginkább tudatos jelenlétnek fordítható. Bár a gyökerei ősi keleti tanokból erednek, a pozitív pszichológia elterjedésével lett egyre népszerűbb, és persze gyorsan beszivárgott az üzleti képzések témái közé is.
Lényegében egy szemléletmód, amit ha igyekszel magadévá tenni, és rendszeresen gyakorlod a tudatos jelenlétet, életed kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb lesz.
Hogyan is gyakorold a tudatos jelenlétet?
Kérhetsz segítséget hozzá szakembertől is, de te magad egyedül is sokat tehetsz a mindennapi működésed során azért, hogy megtanulj jelen lenni a saját életedben. Gyakorolhatod minden szerepedben, mint szülő, társ, barát, szomszéd, vagy éppen mint multinacionális cég vezetője.
Íme, néhány javaslat:
Az időnk nagy részében gondolataink a múlt eseményei körül forognak, vagy az elkövetkezendő feladatainkon agyalunk. Ez azért rossz, mert előhívja a kellemetlen eseményekhez kötődő negatív érzéseket, ezáltal újra átéljük őket, szorongást, negatív stresszt idézve elő.
Ha rajtakapod magad, hogy figyelmed elkalandozott a tevékenységről, amit végzel, és a múltban vagy éppen a jövőbe kalandozott az elméd, akkor állj meg, fogadd el, hogy ez történt, söpörd ki a nem odavaló gondolatokat, és teljes lényeddel, teljes figyelmeddel fordulj újra az aktuális tevékenység felé. Ne add fel, ha nehezen megy, és újra meg újra azt veszed észre, ha máshol járnak a gondolataid. Folytasd a gyakorlást, és majd észre fogod venni, hogy egyre jobban megy.
Sajnos sokszor vagyunk robotpilóta üzemmódban: így készülődünk reggel a fürdőszobában, így kapjuk be az ebédünket, így vezetünk. Automatikusan, anélkül, hogy túl sok figyelmet fordítanánk a mozdulatainkra.
Van kedved kipróbálni, hogy milyen érzés kicsit korábban felkelni, és kapkodás helyett megadni a módját a reggeli készülődésnek? Útközben, papírpohár helyett inkább asztal mellett nyugodtan meginni a reggeli kávét és azt figyelni, milyen szögben süt be a reggeli nap? Ha kezdetnek a reggel túl nagy kihívásnak tűnik a te élethelyzetedben, akkor próbáld meg először például azt, hogy hazafelé séta közben megfigyeled, hogy változik a természet, mekkorát nőttek a növények, mi virágzik éppen, és a szomszéd ugatós kutyája ma milyen hangulatban van.
Tény, hogy sokat ‘agyalunk’, tervezünk, különböző forgatókönyveket pörgetünk le a fejünkben. Gondolkodunk magunkról, a világról, és a gondolatainkról is. De ha egész nap csak a gondolatainkkal vagyunk elfoglalva, eltávolodunk a valós élettől, amit a tapasztalatainkon keresztül tudnánk átélni.
Lépj ki a valós életbe! Ha eddig csak tervezted, hogy sportolni fogsz, vedd fel a futócipődet és kezdd el! Érezd az izomlázat a vádlidban, a verejtéket a homlokodon. Ha mindig csodálattal és vágyakozva figyelted a hegymászókat a tévében, most hívd fel a barátaidat, nézzetek ki egy hegycsúcsot a Bükkben, és másszátok meg a hétvégén!
Ha végig gondolod a napjaidat, tevékenységeidet, felidézed régen halogatott terveidet, vágyaidat, te mit választanál a tudatos jelenlét gyakorlására? Mi az a kis lépés, amivel elkezdenéd?
Miért is jó neked mindez? Milyen változásokat fogsz észrevenni a mindennapjaidban?
Ha figyelsz magadra, és törekedsz arra, hogy minél többet gyakorold a tudatos jelenlétet az életedben, akkor észre fogod venni, hogy
- a fizikai állapotod javul, jobban érzed magad a testedben,
- a negatív stressz csökken a mindennapjaidban,
- kevesebbszer érzed magad kedvetlennek, jobb lesz a hangulatod,
- javul a koncentrációs képességed, javul a memóriád,
- tudatosabban éled meg a pozitív élményeidet,
- javulnak az emberi kapcsolataid,
- nem forgácsolja szét az erődet a ,multi-tasking’, ezáltal hatékonyságod is nő,
- nő a bizonytalansággal kapcsolatos toleranciaszinted, csökken a szorongás,
- a pozitív változások hatására nő az önbizalmad, ami kedvező hatással lesz életed minden területére.
Végezetül figyelmedbe ajánlok egy témához kötődő, gondolatébresztő cikket.
Mostanában olvastam valahol, hogy az ebéd utáni rövid szundikálás előtt közvetlenül célszerű elfogyasztani a kávét. 20-25 perc után fejti ki a hatását, ennyi épp elég az ejtőzésre, és utána hatékony délutánnak nézel elébe. Legalábbis a megfigyelések szerint… Hogy miért is említem ezt? A cikk olvasása után megtudod…
Miért is aktuális téma most a mindfulness, a tudatos jelenlét gyakorlása?
Vége a nyárnak. Újra itt az ősz, aztán jönnek a hideg, nyirkos téli napok… Ideális időszak a magaddal való törődésre, a befelé figyelésre. Csuka be a szemed, amikor illatos fürdőt veszel, és érezd, ahogy a forró víz átmelegíti a tested. Felejtsd el a telefonodat, és fordulj teljes figyelmeddel a gyereked vagy a barátaid felé egy forró csokoládé melletti beszélgetésnél, szagolj bele a levegőbe, amikor az erdőben sétálsz, és figyeld meg a felbukkanó gondolataidat, érzéseidet, a tested által jelzett változásokat. Csak figyelj, és fogadd el, amit tapasztalsz. Ez mind Te vagy, és úgy vagy jó, ahogy vagy.
Egyszóval élj, légy tudatosan jelen a saját életedben!
Beczők Adrienn
life and business coach, tréner